تبلیغات
مَه خوبان - سخاوت و بخشندگى
مَه خوبان
سخاوت و بخشندگى
امام علیه السلام به دنیا به چشم هدف نمى‏ نگریست و اگر مالى فراهم مى‏ آورد دوست مى‏ داشت‏ با آن خدمتى بكند و روح پریشان افسرده ‏اى را آرامش بخشد و گرسنه ‏یى را سیر كند و برهنه ‏اى را بپوشاند:

محمد بن عبد الله بكرى مى‏ گوید:از جهت مالى سخت درمانده شده بودم و براى آنكه پولى قرض كنم وارد مدینه شدم،اما هر چه این در و آن در زدم نتیجه نگرفتم و بسیار خسته شدم. با خود گفتم خدمت‏ حضرت ابو الحسن موسى بن جعفر -درود خدا بر او- بروم و از روزگار خویش نزد آن بزرگ شكایت كنم.

پرسان پرسان ایشان را در مزرعه ‏یى در یكى از روستاهاى ‏اطراف مدینه سرگرم كار یافتم.امام براى پذیرایى از من نزدم آمدند و با من غذا میل فرمودند،پس از صرف غذا پرسیدند،با من كارى داشتى؟ماجرا را برایشان عرض كردم،امام برخاستند و به اطاقى در كنار مزرعه رفتند و باز گشتند و با خود سیصد دینار طلا (سكه) آوردند و به من دادند و من بر مركب خود و بر مركب مراد سوار شدم و باز گشتم.

عیسى بن محمد كه سنش به نود رسیده بود مى‏ گوید:یك سال خربزه و خیار و كدو كاشته بودم،هنگام چیدن نزدیك مى‏ شد كه ملخ تمام محصول را از بین برد و من یكصد و بیست دینار خسارت دیدم.در همین ایام،حضرت امام كاظم علیه السلام، (كه گویى مراقب احوال یكایك ما شیعیان مى ‏بودند) یكروز نزد من آمدند و سلام كردند و حالم را پرسیدند،عرض كردم:ملخ همه‏ى كشت مرا از بین برد.

پرسیدند:چقدر خسارت دیده ‏اى؟
گفتم:با پول شترها صد و بیست دینار.
امام علیه السلام یكصد و پنجاه دینار به من دادند.
عرض كردم:شما كه وجود با بركتى هستید به مزرعه ‏ى من تشریف بیاورید و دعا كنید.

امام آمدند و دعا كردند و فرمودند:از پیامبر روایت‏ شده است كه:به باقیمانده‏ هاى ملك و مالى كه به آن لطمه وارد آمده است، بچسبید.

من همان زمین را آب دادم و خدا به آن بركت داد و چندان محصول آورد كه به ده هزار فروختم.


   
درباره وبلاگ

نیاز به روزنه‌ای نداشت او خود ستاره بود که گاهی باید از پس ابری می‌درخشید سنگین بود هوای تاریک زندانش غل و زنجیری که او را در محاصره داشت و سرش از هجوم بلایای کوچک و بزرگ، او اما سبک بود با یاد خدایی که نزدیک است .
مدیر وبلاگ : عبرات
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :1
بازدید دیروز : 1
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :